Pelvik Pelvik Ağrı Nedir, BelirtileriAğrı Nedir, Belirtileri
HAMİLELİK ve DOĞUM

Pelvik Ağrı Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi, Nasıl Geçer

Pelvik Ağrı Nedir? Erkeklerde Pelvik Ağrı Olur mu? Nasıl ve Nerede Olur?

Pelvik Ağrısı, karnın alt kısmında, göbekle kasık arasını etkilemektedir. Kadınlarda pelvik ağrı, adet krampları, yumurtlama belirtisi veya gıda intoleransı gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar dışında bazen daha ciddi nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Pelvik ağrısı çoğunlukla kadınlarda görülmekte bazen erkeklerde de görülebilir. Erkeklerde pelvik ağrı nedenlerinin başında prostatit gelir. Bunun dışında idrar disfonksiyonu ve bazı bakteriyel hastalıklarda, erkekte pelvik ağrıya neden olur.Makalemizde pelvik ağrı nedenleri nelerdir? Pelvik ağrı hamilelik belirtisi midir? Pelvik Ağrı neden olur? gibi merak edilen soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Pelvik Ağrı Nedir, Belirtileri

Pelvik Ağrı Nedenleri Nelerdir? Abdominal Pelvik Bölgede Ağrı Nedenleri…

Pelvik ağrının muhtemel nedenleri şunlardır:

 • Adet Ağrısı ve Kramp: Adet ağrısı ve kramp kadınlarda pelvik ağrısının nedenleri arasında en başta gelenlerdir.. Amerikan jinekologlar ve kadın doğum üniversitesine göre, tüm menstrüel bozukluklar içerisinde kadınlar en çok ağrıdan şikayetçidir. Bu ağrı her döngüde 1-2 gün sürebilir. Bu ağrı daha çok kas spazmı veya titreyen bir ağrı gibi ortaya çıkar. Ağrıyı hafifletmek için ibuprofen veya naproksen sodyum etken maddeli ilaçlar kullanılabilir.
 • Yumurtlama Dönemi: Kadınlar adet döngülerinin ortasında, daha çok pelvisin bir tarafında acı hissederse, “mittelschmerz” yaşıyor olabilir. Doktorlar bu Almanca kökenli kelimeyi ağrılı yumurtlamayı tarif etmek için kullanırlar. Bir kadın yumurtladığında, yumurtalıklar başka bir sıvıyla birlikte bir yumurta bırakır. Yumurta daha sonra fallop tüpünden aşağıya ve uterusa girer. Yumurtalık tarafından salınan sıvı, bazen pelvis içinde yayılabilir ve bazen pelviste tahrişe neden olabilir ve bu da ağrıya neden olabilir. Dakikalar hatta saatlerce sürebilen bu ağrı geçicidir ve özel bir tedavi gerektirmez.

Önemli komplikasyonlardan korunmak ve en iyi tedaviyi almak için doğru teşhis çok önemlidir.

 • Sistit veya idrar yolu enfeksiyonları: Sistit bakteri kaynaklı bir enfeksiyon nedeniyle mesanenin iltihaplanması demektir. Sistit vajinal, rektal veya cilt bakterilerinin idrar yoluna ve oradan mesaneye giderek yerleşip çoğalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bir idrar yolu enfeksiyonu (İYE) idrar yollarının herhangi bir yerinde meydana gelebilirken,  sistit, sadece mesanede ortaya çıkar. Bu enfeksiyonlar genellikle kendi kendine düzelir. Bazen de kısa süreli bir antibiyotik tedavisi gerektirebilir.
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Pelvik ağrı, bel soğukluğu, gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Bel soğukluğu her yıl dünyada çok sayıda kişiyi etkilemektedir. Bel soğukluğundan kaynaklı pelvik ağrı kanama ve akıntıya da neden olabilir.
 • Pelvik Inflamatuar Hastalık: Pelvik Inflamatuar hastalık (PID) ihmal edildiğinde ölüme dahi yol açabilecek bir hastalıktır.Rahimdeki çevre dokulara zarar verebilir. İlk aşamada serviks yani rahim ağzını enfekte eder. Daha sonra yumurtalıklar, tüpler ve karın boşluğuna kadar yayılma gösterebilir. Genellikle bel soğukluğunun bir komplikasyonudur. Pelvik ağrı ve akıntı birlikte ortaya çıkabilir. Zamanında tedavi edilmezse kadınların kısırlık riskini arttırabilir. Tedavisi genellikle antibiyotik ile mümkündür ama tedaviye erken başlamak çok önemlidir.
 • Endometriyoz Hastalığı: Endometrium rahim iç zarı demektir. Ayrıca, rahim kanseri hücreleri genellikle ilk olarak bu zarda gelişme gösterirler. Bu zar rahim dışına çıkma eğilimi gösterince endometriyoz meydana gelir. Endometriyoz, bazı kadınlarda kronik pelvik ağrıya neden olabilir. Ayrıca hamile kalmayı da zorlaştırabilir. Doktorlar, belirtilerin şiddetine göre tedavi uygularlar.
 • Irritabl Bağırsak Sendromu: Irritabl bağırsak sendromu, kabızlık, ishal, şişkinlik ve ağrı gibi belirtiler gösteren bir bağırsak hastalığıdır. Direk bir tedavisi olmamakla birlikte, diyet, stresi azaltma ve belirtiler için bazı ilaçlar tavsiye edilir.
 • Apandisit: Karnın sağ alt tarafında bulunan küçük bir organ olan apandisin bir enfeksiyon nedeniyle iltihaplanmasıdır. Yaygın olarak görülmekle birlikte başlangıçta teşhis edilmesi zordur. Genellikle patlamadan önce acil ameliyatla alınır.
 • Miyom (Fibroid): Fibroidler rahmin düz kaslarında gelişen iyi huylu tümörlerdir. Her ne kadar kanser olmasalar da büyüme ağrıya neden olabilir. Pelvik miyom kaynaklı ağrılar yaşayabilir ve özellikle de ilişki sırasında sırt ağrılarına neden olabilir.
 • Tümör: Çok nadir görülse de idrar yollarında, üreme sisteminde veya sindirim sisteminde oluşan kötü huylu bir tümör pelvik ağrıya neden olabilir. Doktorlar asıl sorunu tespit ettikten sonra gerekli tedaviye vakit kaybetmeden başlarlar.

pelvik ağrı tedavisi

Pelvik Ağrı Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Pelvik ağrı genellikle kendi kendine düzelir. Ama bazı durumlarda vakit kaybetmeden tıbbi destek almak gerekebilir. Keskin ve geçmeyen pelvik ağrı için değerlendirme gerekebilir. Eğer bir enfeksiyondan şüphe duyuluyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Pelvik ağrıya beklenmeyen kanama eşlik ediyorsa derhal doktora görünmek gerekir. Pelvik ağrısının belirtileri şunlardır:

 • İlişki sırasında veya sonrasında ağrı
 • Yumurtlama döneminde ağrı
 • İdrar yaparken ağrı
 • Kanama
 • Kısırlık
 • Şişkinlik
 • Adet döneminde veya öncesinde abdominal pelvik ağrı ve kramplar
 • Bel ağrısı
 • Ağrılı bağırsak hareketleri

Pelvik Ağrı Nasıl Tedavi Edilir? Pelvik Ağrıya Ne İyi Gelir?

Pelvik Ağrı tedavisine başlamadan önce altta yatan neden çok iyi analiz edilmelidir. Doğru teşhis koyulduktan sonra gerekli antibiyotik tedavisi veya diğer tedavi yöntemleri doktorunuz tarafından reçete edilecektir. Pelvik ağrısına iyi gelen şeyler arasında sıcak su torbaları ile yapılan sıcak uygulama tedavisi ilk sırada yer alır.

Pelvik Ağrı için Hangi Doktora Gidilir?

Kadınlar, pelvik ağrısı için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilirler. Erkeklerde ise pelvik ağrı prostatit veya sistitten kaynaklandığı için üroloji kliniğine başvurmaları gerekmektedir.

Pelvik Ağrı Hamilelik Belirtisi midir?

Birçok kadının yaşadığı bu durum olmakla birlikte, tek başına pelvik ağrı gebelik belirtisi değildir. Diğer hamilelik belirtileriyle birlikte değerlendirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.