Portakalın Faydaları
BESLENME veDİYET

Portakalın faydaları Nelerdir? Kullanım Alanı, Besin değeri…

Her gün bir elma sözünü hepimiz duymuşuzdur. Peki ya portakalın faydaları hakkında ne kadar bilgimiz var? Portakal besin değeri yüksek olan ayrıca düşük kaloriye sahip mucize bir meyvedir. Portakalın sağlığa faydaları arasında ise bazı hastalıkların risklerini azaltma, daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak bulunmaktadır.

Portakal ağaçları dünyada yaygın olarak dikilen bir ağaç türüdür. Portakal, doğal şeker içeriği, çeşitli türleri ve ayrıca yüz maskesi, reçel ve portakal suyu gibi bir çok kullanım alanıyla oldukça popüler bir meyvedir. Bir potakalın içerisinde 170in üzerinde farklı fitokimyasal ie 60tan fazla flavonoid madde bulunmaktadır. Bu maddelerin çoğu iltihap giderici ve antioksidan etkilere sahiptir.

Portakalın Faydaları

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakalın içindeki vitaminler ve mineraller vücudumuz için oldukça yararlıdır. Özellikle günlük C vitamini ihtiyacımızın büyük bölümünü karşılayabilmektedir. Kış mevsiminde sıklıkla karşılaştığımız soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları kolay atlatmamızda oldukça yardımcıdır. Birçok hastalığın tedavi aşamasında ve önlenmesinde ciddi katkıları vardır. Şimdi portakalın faydaları maddeler halinde nelerdir, inceleyelim.

İnme

Portakal, greyfurt gibi meyvelerdeki birleşikler özellikle kadınlarda görülen inme riskini düşürmektedir. Yüksek miktarda narenciye tüketenler, az tüketenlere göre %19 daha düşük iskemik inme riskine sahiptir.

Tansiyon

Vücuda az miktarda sodyum alınması, kan basıncını düşürmek için önemlidir, ancak potasyum alımının arttırılması, vazodilatasyon etkileri nedeniyle aynı derecede önemli olabilir. Dolayısıyla yüksek tansiyon sorunu olanlara portakal yemeleri tavsiye edilmektedir.

Kanser

Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, yaşamın ilk iki yılında muz, portakal ve portakal suyu tüketmek çocukluk çağı lösemi gelişme riskini azaltabilir. Portakalın faydası saymakla bitmez ama özellikle içeriğinde bulunan  C vitamini çok önemli bir antioksidandır. Portakal, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir. Bir araştırma sonucuna göre, portakaldan elde edilen C vitamininin, kolorektal kanser hücrelerini zayıflatmak için kullanılabileceği sonucuna varmıştır,

Kalp Sağlığı, Portakalın Kalbe Faydası Var mı?

Portakalda bulunan lif, potasyum, C vitamini ve kolin vitamin ve mineraller kalp sağlığını destekler. Sodyum alımını düşürmekle birlikte potasyum alımındaki bir artış, kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabileceği en önemli diyet değişikliğidir. Yüksek potasyum alımı, ayrıca inme riskinin azalması, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma gibi faydalar sağlamaktadır.

Portakalın Cilde Faydaları Nelerdir?

Çok önemli bir antioksidan olan C vitamini, doğal haliyle (portakal rengi gibi) yendiğinde veya topikal olarak uygulandığında, güneş ve kirliliğin neden olduğu cilt hasarlarıyla mücadelede, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. C vitamini, cildinizin destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynamaktadır.

Portakalın İçinde Neler Var? Besin Değeri

Orta büyüklükte bir portakal (yaklaşık 154 gram) 80 kalori, 0 gram yağ, 250 miligram potasyum, 19 gram karbonhidrat (14 gram şeker ve 3 gram diyet lifi) ve 1 gram protein içerir. Portakal, ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, B-6 vitamini, folat, pantotenik asit, fosfor, magnezyum, manganez, selenyum, kolin ve bakır içerir. Kolin, kas hareketlerinde, öğrenmede ve hafızada olumlu etkileri olan ve portakalda bulunan önemli bir besindir. Kolin ayrıca hücresel zarların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur ve kronik iltihabı azaltır

Bir portakal, günlük C vitamini ihtiyacınızın% 130’unu, A vitamini ihtiyacınızın% 2’sini, ve kalsiyum ihtiyacınızın % 6’sını karşılamaktadır.

Portakal İlk Nereden Geldi? Portakalın Tarihi…

İlk portakal bahçelerinin Hindistan’ın kuzey doğusunda, güneydoğu Asya’da ve Çin’in güneyinde yetiştiği düşünülmektedir. Portakalın tarihçesi oldukça ilginçtir. İlk olarak MÖ 2500 yıllarında Çin’de yetiştirildi. MS birinci yüzyılda, Romalılar Hindistan’dan Roma’ya genç portakal ağaçlarını getirmişlerdir.

Christopher Columbus, Haiti’ye portakal bahçeleri dikmiştir. Tohumları 1493’te satın aldıktan sonra 1518’de Panama ve Meksika ilk portakallarını tattılar ve kısa bir süre sonra Brezilya kendi tohumlarını yetiştirmeye başladı. Amerikada ilk portakal ağaçları İspanyol kaşif Juan Ponce de Leon tarafından 1513’te dikilmiştir. En tatlı portakal çeşitleri Valencia, kanlı portakal, Göbek ve Fars çeşitleridir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.