Prostatit Nedir
Genel

Prostatit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi…

Prostat iltihaplanması ya da enfeksiyonu olarak bilinen prostatit, genel olarak prostat bezinin dokusunda iltihap oluşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle prostat büyümesi ve prostat kanseri ile karıştırılan prostatit bunların aksine kronik bir hastalıktır. Ayrıca tüm yaşlardaki erkek gruplarında görülebilen bu hastalık, ileri yaşları beklemeyen ve oluştuğu gibi ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Klinik araştırmaları ve deneyleri erkeklerin yarısının, en az bir kez bu hastalığa yakalandığını göstermiştir. Prostat bezi iltihaplarının genel adı olan prostatit, çeşitlidir ve oluşum süreçleri ve hastalığın belirtileri hesaba katılarak sınıflandırılmıştır.

Prostatit Nedir

Prostatit Çeşitleri

Akut Prostatit

Prostat bezinin dokusunda ani gelişen bir bakteriyel enfeksiyon olan akut prostatit, prostatit çeşitlerinin en ağırı ve en seyrek görülenidir. Akut prostatiti olan kişiler, aniden gelişen bir idrar yolu enfeksiyonuna maruz kalırlar ve idrar yapmada zorlanmaya başlarlar. Genel olarak pelvik ve genital bölgede aşırı ağrı şikayetleri bulunmaktadır. Teşhis edilmesi son derece kolay olan bu çeşit, bütün yal gruplarında görülebilmektedir. Tedavisi kolaydır ve tamamlandığında hasta tamamen eski hayatına dönebilmektedir.

Akut Prostatitin Belirtileri

Belirtileri aniden başlayan ve çok şiddetli hissedilen bu tür prostatitin, teşhisi kolay olduğundan tedavi süreci de uzun değildir.

 • Yüksek ateş, bulantı, kusma, üşüme ve titreme gibi grip etkileri
 • İdrar yaparken terleme, yanma hissi ve zorlanma gibi enfeksiyon belirtileri
 • Şiddetli ağrılar dolayısıyla idrar yapamama
 • İdrar renginin değişmesi, idrarın bazen bulanıklaşması ve içinden kan gelmesi
 • Makat bölgesinde ve testislerin alt kısmında görülen aşırı şiddetli ağrı
 • Cinsel isteksizlik
 • Çok sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Eklemlerde ve kaslarda görülen manasız ağrılar

  akut prostatitin belirtileridir.

Kronik Prostatit

Daha çok genç ve orta yaşlı erkeklerde görülen, çok yaşlı kişilerde nadir gerçekleşen kronik prostatit, akut prostatit ile benzerlik taşımaktadır fakat belirtileri daha hafiftir. Bu da hastalığın tanısının konulma hızını yavaşlatır. Çoğunlukla hastalar doktora bile başvurmamakta, iltihabın kendi kendine geçmesini bekleyerek uzun süre boşu boşuna acı çekmektedir.

Kronik prostatit tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının prostat bezine girmesi sonucunda meydana gelmektedir. Uzun süre devam eden bu hastalığın, belirli aralıklarda enflamasyona neden olduğu bilinmektedir. Semptomlar yavaş yavaş ortaya çıkmakta, hatta bazen uzun yıllar ortaya çıkmamakta ve buna bağlı olarak teşhisi geç konularak tedavisi geç uygulanmaktadır.

Kronik Prostatit Belirtileri

Belirtiler akut prostatit ile benzerlik taşımaktadır fakat ortaya çıkması zaman almaktadır.

 • Menide veya idrarda görülen kan
 • Anlamsız yere sinirlilik ve gerginlik
 • Erken boşalma durumu ve boşalırken acı hissetme
 • Eklem ve kas ağrıları
 • İdrar yaparken yanma hissi, zorlanma ve acı
 • Sık sık ve ani idrar yapma ihtiyacı

kronik prostatit belirtileridir.

Kronik Bakteriyel Olmayan Prostatit

İnflamatuar kronik pelvik ağrı sendromu olarak da bilinen bu rahatsızlık, prostat bezinde iltihap olduğunu fakat iltihabı yaratan maddenin bakteriler olmadığını göstermektedir. İltihaplanmaya sebep veren maddenin ne olduğu tam olarak bilinmese de, mikroorganizmalar olarak düşünülmektedir.

Kronik Bakteriyel Olmayan Prostatitin Belirtileri

 • Sık sık ve az miktarda idrar yapma problemi,
 • Boşalmadan önce ya da sonra, testislerin alt kısmından başlayarak makata doğru ilerleyen ağrı veya yanma hissi
 • İdrar yaparken zorlanma, ağrı ve yanma sorunu
 • Boşalma sırasında hissedilen şiddetli ağrı
 • Cinsel isteksizlik
 • İdrar akımında azalma
 • Ani idrar yapma ihtiyacı ve geceleri sık sık uyanma sorunu

kronik olmayan prostatitin belirtileridir.

Noninflamatuar Kronik Pelvik Ağrı Sendromu

Halk arasında ağrılı prostatit olarak da bilinen sendrom, prostatit belirtileri taşıdığı halde prostat bezinde iltihap olmayan kişilerin hastalığıdır. Prostat bezinde herhangi bir iltihap olmamasına rağmen, menide veya idrarda iltihap görülebilmektedir.

Prostatit Tedavisi

Prostatit tedavisi ancak kişide hangi tip prostatitin görüldüğü teşhis edildikten sonra yapılabilmektedir. Prostatit türü tanısı koymak oldukça kolaydır, özellikle akut prostatit kendini direk olarak belli etmektedir. Bu nedenle tedavi uygulaması kolay olacak ve kişi bu rahatsızlığı dolayısıyla daha fazla hasar almayacaktır.

Kişinin rahatsızlığı akut prostatit ise, kişinin hastaneye yatırılması ve uzun süreli antibiyotik tedavisi görerek oluşan iltihaplanmayı vücudundan tamamen atması gerekmektedir. Çünkü bu rahatsızlık, tedavi edilmediği takdirde hoş sonuçlar doğurmayacak kadar ciddi bir hastalıktır. Kana karışması, kişinin ölüme sürüklenmesine bile neden olabilmektedir. Bu nedenle belirtiler görülmeye başlandığı anda, doktora koşulması önem arz etmektedir.

Kronik bakteriyel prostatit taşıyan hastaların da, hastanede kalarak uzun süreli antibiyotik tedavisine tabii tutulmaları gerekir. Antibiyotik tedavisine ek olarak bir takım farklı tedavi protokolleri de eklenebilmektedir.

Kişi kronik nonbakteriyel prostatit taşıyorsa, yine benzer ilaçlar kullanılarak tedavi edilecek fakat buna ek olarak, vitamin ve kas gevşetici ilaçlar da tedaviye eklenecektir.

Prostatin yalnızca bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavi yöntemleri kişiden kişiye, şikayetin boyutuna ve iltihaplanmanın vücutta kalma sürecine göre farklılıklar göstermektedir. Tedavi aşama aşama uygulanan bir tedavidir. Önce iltihap, sonra idrar yaparken hissedilen zorlanmalar, daha sonra spazmlar ve sonra da kişinin hissettiği stres giderilir. Fakat tedaviye başlandığı anda, hasta ağrılarından büyük ölçüde kurtulmuş olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.