Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır? Zararları
BESLENME veDİYET

Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır? Zararları..

Protein tozu, vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların en sık kullandığı kas kütlesinin artmasını sağlayan bir gıda takviyesidir. Kasları onarma, kas kütlesini arttırma ve bağışıklık sistemini güçlendirme amaçları ile kullanılmaktadır. Bu yazımızda protein tozunun zararları nelerdir, yan etkileri, faydaları, protein tozu kas yapar mı? protein tozu ne işe yarar? gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır? Zararları

Protein Tozu Nedir?

İnsan vücudunun temel yapı taşlarından bir tanesi de proteindir. Hücrelerin yenilenmesi ve gelişimi için mutlaka proteine ihtiyaçları vardır. Spor yapan kişilerin kaslarında bulunan hücrelerin ise normal kişilere göre çok daha fazla protein ihtiyaçları vardır. Çünkü fiziksel egzersiz sırasında sporcuların kasları zorlanır ve yırtılır. Zarar gören hücrelerin onarılması için mutlaka proteinden zengin beslenmeye ihtiyaç vardır. Ayrıca bu madde diğer yiyeceklerdeki proteinlere göre çok daha hızlı emildiği için fitness ile uğraşan sporcular tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Protein tozu aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Çünkü karbonhidrat alımını azaltıp proteinden zengin beslenmek diyetlerde uygulanan genel kuralların başında gelmektedir.

Protein tozunu kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Öncelikle protein tozunun ana öğün olmadığını unutmamanız gerekmektedir. Sadece kasların onarımı ve büyümesi için gerekli olan besin takviyelerinden bir tanesidir. Günlük beslenmemizin yanında ek besleyici gıda takviyesi olarak düşünülmelidir. Mutlaka sağlıklı beslenme kurallarına dikkat edilmeli ve süt yumurta gibi besinler mutlaka alınmalıdır. Buraya tıklayarak sağlık bir beslenme çeşidi olan Holistik beslenme yazımızı inceleyebilirsiniz.
  • Protein tozunu kullanırken diyetisyen kontrolünde olanız önerilir. Günlük kullanımınız belirli bir düzende olmalıdır.
  • Günlük alma dozunuz 30 gram miktarını geçmemelidir. Yapılan araştırmalar sonucu 30 gramdan fazla miktarda alınan proteinin kas yapımında herhangi bir etkisinin olmadığını göstermiştir.

Protein tozu kullanma zamanları nelerdir?

  • Spora başlamadan önce: Spora başlamadan önce alacağınız protein, spor esnasında yırtılan kas liflerinin onarımı için vücudunuzu hazır tutacaktır. Bu yüzden spora başlamadan yaklaşık 1 saat önce almak faydalı olacaktır.
  • Sabah kalkınca: Sabah kalkınca en hızlı sindirilen whey proteini, kaslarınıza hızlı bir protein sağlayarak kas kaybını önleyecektir.
  • Spor sonrası: Spor esnasında zarar gören kas liflerinin onarımı için spor sonrası hızlı şekilde protein takviyesine ihtiyaç vardır. Bu yüzden spor sonrası almanız önerilmektedir.
  • Uyku öncesi: Uyurken vücut beslenemediği için bir miktar alınabilir. Bunun için yavaş sindirimi olan kazein protein tozu kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.