Psikoz Nedir Belirtileri
HASTALIKLAR

Psikoz Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Türleri ve Tedavisi..

Psikoz hastalığı kişilerin psikolojik bozukluklarına verilen genel bir terim olarak kullanılmaktadır. Modern çağda, ruhsal bozukluklara dayalı hastalık vakalarında giderek yükselen bir artış yaşanmaktadır. Depresyon başta olmak üzere, toplumun genelini etkileyen rahatsızlıklar giderek yayılmaktadır.

Kişinin gerçeklikle ilişkisinin tamamen kaybolması, sosyal hayatından kopması ve sürekli kişilik değiştirmesi, Psikoz adı verilen ruh hastalığını işaret etmektedir. Zihinsel işleyişin, insanın günlük gereksinimlerine cevap verememesi ve bir takım takıntıların peşinden gitmesi durumudur. Oldukça ciddi bir rahatsızlık olan bu durum, kişide kalıcı hasarlar bırakabilir. Çevrenizde bu duruma düştüğünden şüphe ettiğiniz yakınlarınızı, mutlaka uzman bir psikiyatr gözetimine sokmanız şarttır.

Psikoz Nedir Belirtileri

Psikoz Belirtileri Nelerdir?

Her bireyde farklı belirtiler ortaya çıkaran Psikoz rahatsızlığı, kişide mantıkla açıklanamayacak ve bilinç altından gelen düşünceler ortaya çıkarabilir. Öyle ki bu rahatsızlığı yaşayan bazı kişiler, Tanrı olduklarını dahi iddia edebilir ve buna gerçekten inanabilirler.

Psikoz rahatsızlığını taşıyan kişilerin konuşması da anlaşılamayabilir. Beyin sinyallerinin bozulması nedeni ile kişide her türlü absürt durum ve düşünce ortaya çıkabilir.

Psikoz Neden Ortaya Çıkar? Psikoz Sebepleri Nelerdir?

Hastalığın sebebi halen tam olarak kesin belirlenememiştir. Tahmin edilen ilk sebep genetik faktördür. Buna ek olarak yaşanan olumsuz olayların yarattığı travmaların da, psikoza sebep olduğu bilinmektedir.

Doğum sırasında nadir de olsa görülen vakalardan birisi de çocukların nefessiz kalmasıdır. Bu durumda beynin bazı bölümlerinde tahribat ortaya çıkabilir, bu da ileriki yaşlarda hastalığın tetiklenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca yine çocukluk dönemlerinde yakalanılan virüslü hastalıklar veya zehirlenmeler de, bu hastalığa kapı aralayabilir.

Psikoz Türleri Nelerdir?

Şizofreni: Halk arasında en çok bilinen Psikoz çeşitlerinden birisi Şizofrenidir zira hastalığa yakalanan insan sayısı azımsanmayacak derecede çoktur. Çok sayıda şizofreni hastası ünlü insana rastlamak mümkündür. Kişinin tuhaf düşünce ve hayallere kapıldığı bu rahatsızlık da, kişi gaipten sesler geldiğini de söyleyecektir.

Paranoya: Sosyal hayatı kökünden etkileyen Psikoz türlerinden bir tanesidir. Kişide ortaya çıkan aşırı şüphecilik, en küçük rutubetten nem kapmasına sebep olur. Öyle ki, kişiler 40 yıllık eşinin dahi kendisini aldattığını düşünebilir. Veya tüm devlet yöneticilerinin, kendisini öldürmek için plan yaptığını iddia edebilir. Bu korkular sebebiyle, birçok paranoya hastası evinin güvenliğini artırmakta ve hatta silah taşımaktadır.

Hastalık sahibi kişiler, bu düşüncelerine sonuna kadar inanırlar. O nedenle gerçeklikten kopan kişi, zamanla sosyal hayattan da soyutlanma aşamasına geçerek, kendi kabuğuna çekilecektir. Erken teşhis ve tedavi sürecinin başlatılması, paranoya rahatsızlığının giderilmesi açısından çok önemlidir.

Kısa Psikoz: Paranoya ve şizofreni, bazı istisnalar dışında tüm ömür boyu sürebilmektedir. Kısa psikoz rahatsızlığı ise bir anda ortaya çıkıp yine aynı şekilde bir anda ortadan tamamen kaybolabilir. Bu kısa ruhsal bozukluk döneminin sebepleri arasında; tecavüz, işkence görme, hakarete uğrama, topluluk önünde rezil olma, korkunç görüntülere şahit olma gibi yıkıcı olaylar bulunmaktadır. Bu tür travmalar nedeni ile ortaya çıkan kısa psikoz, travmanın şiddetine göre bir süre sürer ve daha sonra kendiliğinden yok olur.

Paylaşılmış Psikoz: Çok nadir görülse de, literatüre geçirilecek kadar vaka da yakalanmış bir türdür. Bu türde, kişi aslında hasta değildir. Eşinin şizofreni hastası olduğunu bilmesine rağmen onun dediklerine zamanla inanmaya başlayan kişi, rahatsızlığı da paylaşmış olur.

Psikoz Tedavi Süreci

Rahatsızlıkların tedavi süreçleri, ilaç ve terapi şeklinde yürütülmektedir. Hastalığın yoğunlaştığı dönemlerde mutlaka psikolojik terapi süreleri sıklaştırılmalıdır. Özellikle sosyal hayattan kendini çok çekmiş hastalara, grup terapisi de tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.