https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/12/Sedef-nedir.jpg
HASTALIKLAR

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi…

Sedef hastalığı nedir? Pembe cilt üzerinde beyaz ve parlak kabarcıkların oluştuğu immüniolojik bir deri hastalığıdır. Dünya nüfusunun yaklaşık %2 sini etkileyen bu hastalık, bazı hastalarda bir kaç ay sürerken bazı hastalarda ise belirli aralıklarla yıllarca kendini gösterip çekebilir. Halk arasında belkide en fazla alternatif tıp yöntemlerine başvurulan bu hastalık, tıp dilinde Psoriasis olarak adlandırılmaktadır.  

Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır? Bu hastalık bilinenin aksine bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalık aslında ölü deri katmanının cildin üst tabakasında birikmesi ile oluşur. Vücudumuzdan normalde yaklaşık 1 ay gibi sürede atılması gereken ölü cilt dokusunun 2-4 günde atmaya çalışmasıyla birlikte deri üzerinde hızlıca kaşıntılı beyaz kabarcıklar ve kepeklenmeler görülmeye başlar. Psoriasis hastalığının çocuk ve yaşlılarda görülme sıklığı genç yaştakilere göre daha azdır. Sedef hastalığının nedenleri nelerdir? Sedef hastalığının  nedeni tam olarak bilinmemesine rağmen, genetik faktörlerin bu hastalığın oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca psikolojik nedenler, kalsiyum eksikliği ve bağışıklık sisteminin zayıflaması sonrasında sedef hastalığı görülebilir.

sedef hastalığı belirtileri

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Ciltte pembe zemin üzerinde kaşıntılı, beyaz kepeklenmeler oluşmaktadır. Bu tür kepeklenmeler yüz de dahil vücudun her bölgesinde görülebilir. Özellikle saçlı deride, ensede, koltuk altı bölgesinde, dizlerde, kuyruk sokumu bölgesinde ve tırnaklarda görülme sıklığı daha fazladır.
 • Ciltte kuruluk ve çatlamalar oluşur.
 • Tırnaklarda kalınlaşma görülebilir.
 • Sedef hastalığı eklemlerde tutulabilir. Bu olaya sedef artriti veya sedef romatizması denilir.

Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Sedef hastalığının oluşmasında bir takım çevresel faktörlerin sedef hastalığını alevlendirdiği söylenmektedir. Bu çevresel faktörler arasında en büyük pay stres ve sıkıntı olarak görülmektedir. Ayrıca çocukluk çağlarında geçirilen ciddi enfeksiyonların sedef hastalığını tetiklediği düşünülmektedir.

 • Genetik faktörler
 • Çevresel etkenler
 • Bağışıklık sisteminde meydana gelen problemler

Sedef Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

 1. Plak Psoriasis
 2. Guttat Psoriasis
 3. Püstüler Psoriasis
 4. İnvers Psoriasis
 5. Eritrodermik Psoriasis
Sedef Hastalığının Tedavisi Nedir?

Sedef hastalığı tedavisi sonrasında hastanın yakınmaları tamamen geçmiş gibi görünse de bir süre sonra tekrar başlayabilmektedir. Sedef  hastalığı geçer mi? Tedavi sonrası hastanın cildinde bulunan kepeklenmeler tamamen ortadan kaybolacağı gibi  azalmalar da görülebilmektedir. Sedef hastalığı tedavisinde, hastanın yakınmalarının şiddetine göre tedavi şekilleri bulunmaktadır.

 • Tropikal tedaviler: Hafif veya orta şiddetteki yakınmaları gidermek için cilt yoluyla uygulanan krem ve ilaçların oluşturduğu tedavi şeklidir.
 • Sistemik etkili ilaçlar: Hafif ve orta şiddetteki yakınmaları bulunan sedef hastalığı tedavisinde uygulanan tropikal tedavinin işe yaramadığı veya destekleyici olması maksadıyla bir takım ilaçlar oral yolla veya  adele (kas) içerisine zerk edilerek kullanılır.
 • Ultraviyole ışın tedavisi

Sedef Hastalığının Doğal Çözümleri Nelerdir?

 1. Elma sirkesi
 2. Zeytinyağı
 3. Aoavera
 4. Glutatyon
 5. Hindistan cevizi yağı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.