https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/12/Sepsis-nedir.png
Genel

Sepsis Nedir? Nedeni Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Sepsis, vücudumuzda meydana gelen bir enfeksiyon sonrası, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı savaşırken vücudun kendi doku ve organlarına zarar verme ile sonuçlanan klinik bir tablodur. Sepsis, organ yetmezliği ve tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilecek etkiye sahip ciddi bir hastalıktır. Sepsis hastalığı halk arasında kan zehirlenmesi olarak ta adlandırılmaktadır. Sepsis ve septik şok Yoğun bakımlarda hayatını kaybeden bir çok insanın en önemli ölüm sebepleri arasında yer alan çok ciddi  bir hastalıktır. Sepsis tedavi edilmediği veya tedavinin yeterli olmadığı durumlarda ise septik şok meydana gelir.

https://saglikolsun.net/wp-content/uploads/2018/12/Sepsis-nedir.png

Sepsis Neden Olur?

Herhangi bir sebepten dolayı vücuda giren bakteriyel ajanlar dokulara ve organlara bulaşırlar. Bunun üzerine vücudumuzun savunma sistemi olan bağışıklık sistemi granülositler, monositler, makrofajlar ve bağışıklık hücrelerini görevlendirerek bakterilere saldırmalarını emreder. Kanda bulunan savunma mekanizmasının en önemli silahı olan akyuvarlar lökosit salgılar fakat lökosit bakterilere saldırdığı gibi aynı zamanda dokulara saldırır. Damarlarda dilatasyon (genişleme) meydana gelir. Hastanın tansiyonu düşer, nabzı hızlanır ve en önemlis belirtisi olan hastanın ateşi yükselir. Septik şok meydana gelen hastada organ ve dokulara yeterli miktarda kan ve oksijen gitmediği için hastada çoklu organ yetmezlikleri başlar ve hasta hayatını kaybeder. Toksemi nedir? Bazı durumlarda immün sistem (Bağışıklık sistemi) vücutta bulunan enfeksiyon ajanları ile savaşı kazanır fakat bakteriler tarafından salgılanan salgıların kan dolaşımına katılmasını engelleyemez. Bu duruma Toksemi denir. Aşağıda maddeler halinde sıralayacağımız nedenlerden dolayı sepsis ve ardından septik şok gelişebilir.

Sepsis, Yenidoğan bebeklerde ve 2 yaşına kadar olan çocuklarda Serebral palsi‘ ye (Beyin Felci)  neden olabilir

 • Hastanın bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Uzun süre yataklı tedavi kurumlarında yatması
 • Enfekte ve açık yaralanmalarının olması
 • Yanık yarasının enfeksiyon kapması. ( yanık durumunda yapılacak ilk yardım müdahalelerinin buraya tıklayarak okuyabilirsiniz)
 • Diş apsesi
 • Diabetüs mellütüs (şeker hastalığı), Hemodiyaliz hastaları gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ek hastalıklarının olması
 • Kan transfüzyonu sonrası alınan kanda enfeksiyon bulunması
 • Uzun süreli idrar sondası, gastrik sonda veya eklem protezi gibi tıbbi araç gereçlerin taşınması
 • Uzun süreli kortizon kullanımı
 • Uzun süreli, gereksiz ve bir çok çeşit antibiyotik kullanımı sonrası antibiyotiğe  karşı duyarsızlık gelişmesinden dolayı tedavinin başarısız olması.

Sepsis Belirtileri Nelerdir?

 1. Hastanın vücut ısısı değerinin bazı durumlarda 36 dereceden daha düşük, çoğu durumda ise 38 dereceden daha yüksek olması septik bulgular arasında gösterilmektedir.
 2. Taşikardik nabız: Hastanın kan basıncı düştüğünden dolayı, vücudumuz savunma mekanizması olarak kalbi daha hızlı çalıştırmaya başlar. Fakat, kalp daha hızlı pompalamaya çalışsada doku ve organlara yeterli seviyede oksijen ve kan gitmez.
 3. Kanda buluna oksijen seviyesi azaldığı için akciğer daha fazla soluk almaya çalışır. Bu yüzden hastanın solunum sayısı dakikada 20′ nin üzerine çıkar.
 4. Hastada septik bulguların devam etmesi durumunda bilinç düzeyinde değişmeler ve bayılma görülebilir.
 5. Tansiyon düşüklüğüne bağlı perifer bölgelerde yani parmak uçları burun ucu gibi dokularda morarma ve soluk bir görüntü oluşabilir.
 6. Hastada soğuk ve soluk bir görüntü terleme görülebilir.

Sepsis Tedavisi Nedir?

 • Öncelikle hasta solunum açısından değerlendirilir ve solunumu rahatlatacak önlemler alınır.
 • Sepsisin tedavisinde kullanılan en önemli yöntem geniş spektrumlu antibiyotiklerdir.
 • Sepsis’e neden olan sebep bulunur ve tedavi edilir.
 • Sepsis hastasının ateşinin 39 derece ve üzerine çıkması durumunda soğuk uygulama yapmanız gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.