Serebral palsi (beyin felci)
Genel

Serebral Palsi (Beyin Felci) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Serebral palsi, beyin felci olarak da adlandırılmaktadır. Fetal dönem ile 5 yaş arasında beyin dokusunda oluşan bir hasara bağlı olarak kas iskelet sistemindeki problemlerle kendini gösterir. Serebral palsinin olumsuz etkileri beyin hasarının beyindeki bulunduğu bölgeye ve hasarın derecesine göre değişkenlik gösterebilir. Yetersiz oksijenasyon ve enfeksiyon gibi çeşitli sebepleri bulunan serebral palsinin belirtileri farkedilmeyecek kadar küçükte olabilir, hastayı yatağa bağımlı yapacak kadar ciddi de olabilir.

Serebral palsi (beyin felci)

Serebral Palsi Nedir?

Serebral palsinin nedeni olarak 5 yaşına kadar olan çocuklarda çeşitli nedenlerden dolayı oluşan beyin hasarları sonucu kişini hareket kabiliyetini kaybetmesi olarak tanımlayabiliriz. hastalarda çoğunlukla işitme, mesane ve bağırsak kontrolü, yeme içme konuşma gibi motor fonksiyonlarda bozukluk yapabilir.

Beyin Felci Nedenleri

Serebral palsiye çoğunlukla beyin dokusunda meydana gelen malformasyon yani kusur neden olmaktadır. Hastaların bir çoğunun doğum sırasında veya doğum öncesi yetersiz oksijenlenme sebebiyle oluştuğu görülmektedir. Yetersiz oksijenlenme sonucu beyin dokusunda beslenememe sonucunda kişinin hareket sistemini komuta eden hücreler ölmektedir.

Fetal dönem ile 5 yaş arası çocuklar risk grupları arasında en büyük paya sahip olan hastalardır. hamilelik sırasında annenin geçirdiği zika virüsü veya kızamıkçık gibi bazı hastalıklar  bebekte beyin felcine neden olabilmektedir.

Aynı zamanda prematüre yani erken doğan bebeklerde de beynin bazı bölgelerinde kan damarları gelişimini tamamlayamadığı için kanayabilmekte ve sonucunda beyin felci geçirebilmektedir. yine yenidoğanlarda sarılık sebebi olan yüksek bilirubin seviyesi de kernikterus diye bilinen beyin hasarına neden olabilmektedir.

Sıfır ile 2 yaş arasında geçirilen beyin enfeksiyonları, sepsis, kafa travması, trafik kazaları ve yüksekten düşme gibi durumlar da beyin felci sebepleri arasındadır.

Serebral Palsinin Belirtileri nelerdir?

Yukarıda da yazdığımız gibi, beyin felcinin belirtileri hiç fark edilmeyecek kadar küçük, yeme, konuşma ve duyma bozukluğuna varacak kadar da büyük olabilir. Bebekte beyin felci olup olmadığını şu belirtilere bakarak anlayabiliriz.

 • Oturma ve yürüme gibi motor becerilerinin gelişiminde gecikme. ( Bu gecikmelerin bir çok farklı sebebi olabilir. Vitamin eksikliği, yetersiz beslenme, Raşitizm hastalığı vb.)
 • Kas tonüsunde zayıflık
 • Kaslarda spastisite (sertlik ve abartılı refleksler)
 • Kaslarda titreme
 • Yürümeye çalışırken sık sık düşme
 • Yutma güçlüğü
 • Görme , duyma ve konuşma bozukluğu
 • Zihinsel problemler

Serebral Palsi Tipleri Nelerdir:

 • Spastik serebral palsi
 • Atenoid serebral palsi
 • Ataksik serebral palsi
 • Karışık tip

Serebral Palsinin Tedavisi

Hastalığın kesin tedavisi bulunmamaktadır. Tedavinin amacı hastanın yaşam kalitesini yükseltmek ve konforunu arttırmaktadır. Serebral palsi olup olmadığını anlamanız için çocuk hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.