Sinestezi Nedir
HASTALIKLAR

Sinestezi Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?, Belirtileri…

 Sinestezi; sesleri renk, renkleri koku, kelimeleri tat olarak algılama durumudur. Bazı kişilerde görme ve duyma birbirine karışır. Bazı kişilerde de dokunma ve tat alma iç içedir.  Sinestezik kişilerde herhangi bir duyunun uyarımı otomatik olarak başka bir duyu algısını tetiklemektedir.

Sinestezi Nedir

Sinestezi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sinestezi kelimesi latince kökenli olup; kelime kökü incelendiğinde ”syn” birlikte beraber, ”esthesia” ise algı, hissetmek dolayısı ile birlikte algılamak anlamına gelmektedir. Peki birçok filme de konu olan sinestezi nedir ,  bilimsel anlamda; doğumdan itibaren tüm duyuların birlikte bağlantılı şekilde olduğudur. Sürekli bebeklerin ve çocukların çok hızlı öğrendiğini ifade ederiz. Bebek ve çocukların çok kısa sürede öğrenmelerinin sebebi sinestezik olmalarından kaynaklanmasıdır. Yaş ilerledikçe bu bağlantılı duyular yavaş yavaş birinden ayrılmaktadır ve her duyumuz kendi görevlerini yerine getirmeye başlamaktadır.

Sinestezi bir hastalık mıdır?

Öncelikle sinestezinin nörolojik bir durum olduğunu söylememiz gerekir. Sinestezi hastalığı  şizofreni gibi bir hastalık mıdır yoksa bir yetenek belirtisi midir?, bir kısım uzmanlara göre bir hastalık, farklı düşünen uzmanlara göre ise bir yetenek olarak görülmektedir. Bebek ve çocukluk çağından sonra  ayrılması gereken duyuların birlikte çalışmaya devam etmesi sonucu sinestezi hastalığı durumu oluşur. İkili üçlü duyulu şekillerde olabilir. Cambridge üniversitesinin yaptığı araştırmalara göre; sinestezi genetik bir faktördür ve ebeveynlerden çocuklara taşınır.

Sinestezi Belirtileri

Sinestezi kimlerde görülür?  Kadınlarda görülme sıklığının erkeklere göre çok daha fazla olduğu görülmektedir. Sinestezik insanlar A harfi kırmızı renk, D harfi sarı renk, H harfini ise mavi hissedebilirler veya masa denilince havuç tadı alabilirler. Peki sinestezi olduğumu nasıl anlarım? Mavi denince ağzınızda metal bir tat veya sarı denilince şekerli bir tat hissedebilirler. Sinestezik kişiler, çocukken bunun farkında olmayabilirler çünkü tüm çocukların bu şekilde hissettiğini düşünürler fakat ilerleyen zamanlarda başka kişilerle diyaloğa girdikçe hastalığının farkına varabilirler.

Sinestezinin hastalık olmadığını düşünenler için sinestezi nedir?. Onlar sinestezik insanların sinestezik olmayan insanlara göre çok daha yüksek ezberleme oranına sahip olduğunu düşünmektedirler. Sinestezik kişilerin hayal gücünün çok yüksek olduğu, örneğin bir şarkı dinlerken bile hayal ettiklerinin çok büyük bir görsel şölene dönüştüğünü dolayısı ile bir hastalık değil tam tersi bir yetenek olarak düşünülmesi gerektiğini savunmaktadırlar.

Sinestezi Hastalık mıdır

Sinestezi  kimlerde görülür? Sinestezinin Nedenleri

Yapılan araştırmalar sinestezinin en çok kadınlarda ve solaklarda olduğunu göstermiştir. Sinestezik insanların özellikleri çok yönlüdür ve Amerikan psikoloji derneği (APA) yaptığı açıklamada 25 tane Sinestezi hastası ünlü kişilerin olduğunu söylemiş ve sanatçı Lorde, kemancı Kaitlyn HOVA, ünlü yazar Vilademir Nabakov gibi ünlü kişilerin sinestezik olduğunu duyurmuştur. Fransız şair Arthur Rimbaud ( sinestezik olduğunu ilk olarak çocukluk çağlarında fark etmeye başladığını söylemiştir), klasik müzik bestekarı Scriabin, ressam Kandinsky ve ressam Johann Von Goethe sinestezik sanatçılara örnek olarak gösterilebilir.

Oldukça nadir görülen bu hastalığı bir çoğumuz Adam Fawer’in Empati romanı ile tanımış olduk. Kitapta da anlatıldığı gibi, eğer sinestezik kişilerin özellikleri bilinçli olarak kullanılırsa ortaya müthiş  yetenekler çıkacaktır.

This Post Has 2 Comments

  1. Anonim Reply

    Merak ettiğim bir konuydu. Teşekkürler

  2. Ahmet uslu Reply

    Cok ilginc geecektn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.