Sperm Testi
ERKEK SAĞLIĞI

Sperm Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Spermiogram…

Sperm testi, erkeklerin üreme potansiyelini tespit etmek amacı ile yapılan mikroskobik teste denir. Bu testin yaptırılma amacı ise kısırlık endişesi yaşayan çiftlerin, sorunun kimde olduğunu bulma çabasıdır. Kısırlık zannedilenin aksine nadir görülen bir durum değil, çiftlerin %15’inde görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Türkiye’de her sene 100 bine yakın çift, kısırlık sorunu ile tanışmaktadır.

Sperm Testi

Sperm Testi Nedir?

Çiftlerin bu teste yönelme amacı kısırlık endişesidir. 1 seneyi geçkin bir süredir korunmasız ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, mutlaka bu testi yaptırmalıdırlar. Sperm testi, mutlaka tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Bu teste ek olarak hekiminiz, bazı hormon testleri de yapmak isteyecektir.

Sperm testi öncesinde erkek hastanın çocukluk ve ergenlik çağlarındaki hastalıkları da masaya yatırılır. Hekim burada, kişinin genetik rahatsızlıklarını da öğrenmeyi amaçlamaktadır. Özellikle cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlığının olup olmadığından emin olunur. Bu detaylı araştırma sonrasında kişideki tansiyon, şeker ve tiroit gibi kronik rahatsızlıklar da dikkate alınır.

Rahatsızlıklara ek olarak sperm kalitesini etkileyen sigara, alkol gibi alışkanlıklar da not alınır. Hekim son olarak, çiftin cinsel ilişkiye girme sıklığını da not alacaktır.

Bu çok detaylı muayene sonrasında ise sperm testi ve semen analiz aşamalarına geçilir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Tam donanımlı bir hastanenin Androloji bölümleri, sperm testlerini yapmaktadır. Sperm testinin bir diğer adı da, tıp dünyasında spermiogram olarak bilinmektedir. Testin yapılacağı sağlık kuruluşunda, bu alanda uzman bir hekimin çalışması önemlidir. Hekimin bu alanda tecrübeli ve uzman olması, tedavi sürecini daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Erkek hasta, sperm testi öncesinde en az 2 ve en çok 5 günlük bir cinsel perhiz dönemine girmek zorundadır. Bu perhiz sonrasında hastaneye giderek sperm örneğini iletir. Sperm testi süreci uzun sürmez ve hasta 1 gün sonra sonuçları alabilir. Doktor, en doğru tanıyı koyabilmek adına 1 hafta arayla tekrar bir sperm testi talep edebilir.

Doğru bir sonuç için sperm örneğinin hastanede alınması tavsiye edilmektedir. Bazı hastalar, hastane ortamında mastürbasyon yöntemi ile sperm örneği vermekte zorlanabilir. Bu gibi durumlarda özel ve toksik madde içermeyen prezervatifler kullanılarak, kişinin partnerinin de yardımı ile sperm örnekleri alınabilir. Bu örneğin hastanede alınmasının tavsiye edilmesinin sebebi ise, uygun sıcaklıkta ve 1 saat içerisinde laboratuvara ulaştırılma gerekliliğidir.

Spermiogram Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sperm örneği alırken kişi parmaklarını ve penis dokusunu, örneğin konulduğu kap ile temas ettirmemelidir.

Sperm örneği alınırken kesinlikle sabun veya kayganlaştırıcı gibi kremler kullanılmamalıdır. Bu tür kimyasal maddeler, spermin yapısı ve kalitesine zarar verir ve testin sonucunu olumsuz etkiler.

Spermin tamamı kabın içerisinde doldurulmalı ve olası bir eksiklik, mutlaka hastane görevlilerine bildirilmelidir.

Sperm Testi Kaç Günde Belli Olur?

Testin çıkması, laboratuvar ortamında 1 saat kadar sürmektedir. Bu aşamada sonra morfolojik değerlendirme süreci başlar ve sperm boyaması yapılır. Özel bir yöntem ile boyanan sperm hücrelerinin, yapısal ve şekil bozuklukları daha rahat incelenebilir. Bu yöntem ile normal spermlerin, tüm spermlere oranı hesaplanmaktadır. Bu süreçlerin toplamı ise 24 saat kadar sürmektedir. Bu doğrultuda, sperm testi veren kişi en geç ertesi gün kesin sonuçları öğrenebilir.

Yüksek Sperm Kalitesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Zararlı alışkanlıklar ve dengesiz beslenme, sperm kalitesini düşürmektedir. Özellikle üreme döneminde kişiler yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri de bırakmalıdır. Aşırı sıcak ortamda bulunmak ve yoğun streste, kısırlığa yol açan diğer sebeplerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.