Tip 2 diyabet
Genel

Tip 2 Diyabet Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Ömür boyu süren kronik bir şeker hastalığı olan Tip 2 Diyabet, kan şekeri düzeyinin normalin çok üstünde yükselmesi ile ortaya çıkar. Bu aşırı yükselme, kalp damar başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olabilir. Tip 2 Diyabet hastalığının zamanında kontrol altına alınamaması, organlar üzerinde dönüşü mümkün olmayan tahribatlara da yol açabilir.

Diyabet, ilk safhalarda belirtisizdir, o nedenle hasta şeker hastası olduğunu dahi fark etmeyebilir. Rutin kontrollerde ortaya çıkarılan şeker hastalığı, erken teşhisin getirdiği avantajlar sayesinde kontrol altına alınarak büyümesi engellenebilir.

Dengeli beslenme ve spor yönünden aktif bir hayat ile diyabet ile de konforlu yaşamak mümkündür. Şeker hastalığının en bilindik belirtileri; çok sık idrara çıkma, halsizlik ve sık susamaktır.

Tip 2 diyabet

Tip 2 Diyabet Nedir?

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı, pankreasın doğru çalışmaması sebebiyle ortaya çıkar. Tip 2 Diyabet hastalarında insülin direnci bulunur. İnsülin uygun şekilde kullanılamadığı için pankreas daha fazla insülin üretir fakat kullanılamadığı için kan şekeri seviyesi düşürülemez. Kanda biriken yüksek şeker miktarı da, organlar üzerinde yıpratıcı bir etkiye sahiptir. O nedenle diyabet rahatsızlığı bulunan kişilerin, doktor kontrollerini ve şeker ölçümlerini aksatmamaları gerekir. Türkiye’deki her 10 bireyden, 1’isinde diyabet hastalığı olduğu bilinmektedir.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Çok yavaş gelişen bir hastalık olduğu için Tip 2 diyabeti rahatsızlığına sahip olan hastalar, bunu çok geç fark edebilirler. Çoğu zaman rutin doktor kontrollerinde ortaya çıkan rahatsızlık, erken teşhis durumunda büyümeden önlenebilir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark etmeniz durumunda, hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz;

 • Geceleri sık idrara çıkma
 • Görme bozuklukları
 • Cinsel organda pamukçuk çıkması
 • Herhangi bir yaranın, eskiye göre çok daha geç iyileşmesi
 • Sebepsiz yere güçsüzlük ve kilo kaybı
 • Halsizlik
 • Normalin üzerinde acıkma ve susama

Tip 2 Diyabet Hastalığının Tedavisi

Diyabet, tamamıyla tedavi edilemeyen kronik hastalıklardan bir tanesidir. Tıp bilimlerinin ilerlemesi sayesinde günümüzde bu rahatsızlık ile kandaki glikoz seviyesinin normal tutulması sağlanabilmektedir. Bu sayede kişi normal hayatına devam eder ve organları zarar görmez.

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli nokta, düzenli doktor kontrollerini aksatmamaktır. Ölçümlerini rutin bir şekilde yapan Tip 2 Diyabet hastası, hayatına normal bir insan gibi devam edebilir. Doktorun vereceği beslenme ve spor programına uyulması, hayat kalitesinin yükselmesi açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Doktorunuz tarafından verilen şeker ilaçları, önerilen dozda kullanılmalı aksi bir durum fark edildiğinde mutlaka hekime başvurulmalıdır. Şeker ilaçları kullanıldıktan sonra öğün asla atlanılmamalıdır.  Tip 2 diyabet hastası aşağıda bulunan ilaç kullanım kurallarına mutlaka uymalıdır.

 • Başkasına ait ilaçlar kullanılmamalıdır
 • İlaçları kendi kararı ile bırakmamalıdır
 • Ölçüm sonrası şekerin yüksek çıkması halinde daha fazla dozda ilaç almamalıdır.
 • İlaç alımı sonrası mutlaka ara  öğün yapmalıdır.

 

Tip 2 Diyabetin, Tip 1 Diyabetten Farkı Nedir?

Tip 2 diyabetin, Tip 1 diyabetten en bariz farkı Tip 2 Diyabet hastalarının vücudunda insülin üretiliyor olmasıdır. İnsülin üretilmesine rağmen, hücreler tepki vermediği için insülin direnci oluşmakta ve hücrelere glikoz iletilememektedir. İletilemeyen glikoz kanda kaldığı için kişinin kan şekerinde yükselme görülür.

Tip 1 diyabet hastalarında ise insülin hiç üretilmez. Ülkemizdeki şeker hastalarının neredeyse tamamında Tip 2 Diyabet rahatsızlığı bulunmaktadır. Tip 1 diyabet hastalığı ağırlıklı olarak genç bireylerde görülürken, Tip 2 diyabet rahatsızlığı ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Tip 2 Diyabet Hastalığı Neden Olur?

Aşağıdaki risk faktörleri, bu hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir;

 • Aşırı kilolu olmak,
 • 40 yaş ve üzeri olmak,
 • Aile içerisinde şeker hastasının olması,
 • Aşırı kilolu bebek doğurmak,
 • Şiddetli ruhsal ve zihinsel rahatsızlık geçirmiş olmak,
 • Kalp rahatsızlıklarından birisine sahip olmak.

Yukarıdaki sebepler, bu rahatsızlığın oluşmasında direkt neden olmasa da etkili risk faktörleridir.

Bu rahatsızlığı taşıdığınıza dair kuşkularınız varsa, doktorunuza başvurarak açlık kan şekeri testi yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.