Tiroid Nodülü
HASTALIKLAR

Tiroid Nodülü Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Biyopsi..

Tiroid nodülü, tiroid bezinde oluşan yumrulara verilen addır.  Vücudumuzun boyun kısmında yer alan bir organ olan tiroid bezi hayati bir önem taşır. Troid görünüm olarak kelebeğe benzer. Tiroid bezinden salgılanan hormonların aşırı fazla ya da az olması durumunda çeşitli hastalıklar ortaya çıkar.

Bu yumrulukların oluşma sebebi ise hücrelerin bir anda aşırı çoğalmasıdır. Nodüller belli bir yaştan sonra yılların yıpratıcı etkisi sebebiyle kistlere dönüşebilir. Kistlere oluşma durumunda cerrahi müdahale gerekli hale gelir.

Nodüller tek başına oluşabileceği gibi birden çok da oluşabilir. Oluşan nodüller birçok sağlık problemlerine yol açmasına rağmen genellikle iyi huyludur. %95’ine yakını kanser hücresi barındırmaz. Ancak ne kadar iyi huylu olsa da bir kısım nodül kanser hücreleri taşıyarak kansere sebep olma durumu söz konusu olabilir.

Tiroid bezi üzerinde oluşan bu nodüllerin tedavisi ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı kişilerde hızlı bir şekilde cerrahi müdahale gerekebilirken bazılarında ise sadece izlemek gerekir.

Tiroid Nodülü

Tiroid Nodülü Kansere Sebep Olabilir mi?

Boynunuzda bulunan nodülü zaman geçtikçe fark etmeniz büyük bir ihtimaldir. Dışardan da fark edilebilen bu yumrulara yaklaşım ise ilk olarak kanserli hücre barındırıp barındırmamasının araştırılması olmalıdır. Doktora ilk gittiğinizde bunun için çeşitli testlerden geçirilerek nodülün kanser hücresi taşıyıp taşınmadığı netleştirilmeye çalışılır.

Nodüllerin ne sebeple ortaya çıktığı ise halen net olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalara göre iyot eksikliğinin nodül oluşumuyla paralellik gösterdiği tahmin edilmektedir.

Hangi Tiroid Nodülleri Daha Tehlikelidir?

Az önce nodüllerin farklı türlerinden bahsetmiştik. Peki bunlardan hangileri daha tehlikelidir?

Nodüller tek başına veya birden çok grup şeklinde de oluşabilir. Özellikle tek başına oluşan nodüller vücudun ihtiyaçlarını göze almadan kendi başlarına hormon üretmeye devam ederler ve bu durumda vücut için zararlı olan farklı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Vücudun hormonlarından bağımsız hareket ettikleri için bağımsız nodüller diye anılırlar. Bu durumun sonucu olarak ortaya çıkan en zararlı hastalık ise zehirli guatr hastalığıdır.

Oluşan bazı nodüller ise hormon üretmezler ve sadece şişlik oluştururlar. Diğer bir ismi soğuk nodül olan bu nodüllerde kanserli hücre olma ihtimali diğerlerine göre daha yaygındır.

En tehlikeli tiroid nodülü ise tek başına ve hormon üretmeyen nodüllerdir.

Bazı nodüllerde de kan birikme durumu söz konusudur. Diğer bir ismi “kesik nodül” olan bu nodüllerde kanama söz konusu olursa ağır ağrılar ortaya çıkar.

Nodüllerin birçok belirtisi vardır ancak genellikle oluşan bu belirtilerin sebebinin nodüller olduğu düşünülmez. Örneğin yutma güçlüğü, gırtlakta ağrı ve kaşıntı hissi, ses tellerinde problem gibi durumların sebebi de nodüller olabilir. Bunun için detaylı araştırma gerekir.

Tiroid Nodülü Belirtileri Nelerdir?

  • Disfaji (yutma güçlüğü)
  • Odinofaji (yutma esnasında oluşan ağrı)
  • Boyun bölgesinde oluşan şişlikler
  • Solunum sıkıntısı

Tiroid Nodülü Tanısı Nasıl Konur?

Troidde oluşan nodüllerin tanısı için fiziki muayenenin yanında Troid USG, labaratuvar testleri, troid sintirafisi yapılabilir. Ancak bu nodüllerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunun kesin tanısı için biyopsi işlemi gereklidir.

Troid Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Biyopsi işlemi için öncelikle boyun bölgesine soğuk sprey sıkılarak lokal anestezi yapılır. Daha sonra hekim tarafından troidin farklı bölgelerine özel bir iğne ile giriş yapılarak parçalar alınır. Alınan bu parçaların incelenir.

Troid biyopsi sonucu ne zaman çıkar?

Numuneler alındıktan sonra yaklaşık 15 gün içerisinde sonuçlanır.

Tiroid Nodülü Nasıl Tedavi Edilir?

Bütün bu belirtileri de söyledikten sonra durumunuzu tekrar gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Eğer nodül varsa ve az önceki bahsettiğimiz belirtilerden bazılarını yaşıyorsanız hemen bir doktora danışmanız gerekir. Özellikle tek oluşan ve hızlı şekilde gelişen nodüller tehlike arz eder.

Nodülün izlenmesi mi gerekiyor yoksa cerrahi müdahale mi gereklidir sorusunun cevabını ise genel cerrahi uzmanı vermektedir. Eğer testler sonucunda kanser hücresi şüphesi var ise cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Bazı durumlarda doktor tarafından ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.

Tiroid Nodülü İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Hastalığın tanısı ve takibi için Endokrinoloji uzmanı, cerrahi müdahale için ise Genel cerrahi uzmanına gidilmesi gereklidir.

ÖNEMLİ: Birçok hasta guatr hastalığı ile tiroid nodülünü birbirine karıştırmaktadır. Guatr hastalığı ile nodül birbirinden farklı şeylerdir. Guatr denilen hastalık bu bezin tamamının büyümesi sonucu oluşur. Nodül ise bez üzerinde oluşan yumruluklardır. Bir hastada aynı anda hem guatr hem de tiroid nodülü oluşması da söz konusu olabilir. Doktora başvurulduğu zaman nodül yoksa guatr için iyi veya kötü huylu mu diye araştırma genellikle yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.