Vertigo Nedir
Genel

Vertigo Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi..

Vertigo, halk arasında baş dönmesi olarak bilinmekte olan bir hastalıktır. Vertigo, aslında iç kulaktaki problemin bir sonucu olarak ortaya çıkar ancak kişi etrafındaki nesnelerin kendisi etrafında döndüğünü hisseder ve bu durumdan rahatsız olur. Özüne bakıldığı zaman Vertigo, baş dönmesi değildir. Baş dönmesi vertigo hastalığının sadece bir belirtisidir. Baş dönmesi ile birlikte mide bulantısı, kulak çınlaması ve rahatsızlık hissi de ortaya çıkabilmektedir.

Vertigo Nedir

Migren hastalığı olanlar ciddi şekilde risk altındadır. Migren hastalarının büyük çoğunluğu baş dönmesi şikayeti sebebiyle doktora başvurmuşlardır.

Eğer önlem alınmazsa hastanın yaşam kalitesini ciddi derecede düşüren bir problemdir. Bir süre sonra dengesizlik hissi sebebiyle hasta, yataktan çıkamaz duruma gelebilir. Vertigo’yu bir hastalık olarak değerlendirmek yanlış olacaktır çünkü vertigo genellikle ciddi sağlık problemlerinin habercisi olarak insan vücuduna etki eder.

Vertigo Olup Olmadığımı Nasıl Anlayabilirim?

Kendinizde vertigo olup olmadığını anlamanız tabi ki mümkündür. Bunun için evde yapabileceğiniz birkaç egzersiz bulunur. Yapacağınız bu basit test sayesinde kesin bir tanı koymak zor olsa da bir ipucu açısından önemlidir.

Ayağa kalkın ve yerinizde sabit şekilde bir süre durun. Ardından kendi etrafınızda yaklaşık 3 dakika olarak sürekli dönün veya hafif eğilerek kafanızla dairesel hareketler yapın. Bu aktiviteyi yaptıktan sonra tekrar doğrulduğunuzda etrafınızdaki nesnelerin döndüğünü veya mide bulantısı ve rahatsızlık hissi oluşmuşsa sizde vertigo belirtileri bulunmaktadır.

Vertigo İçin Hangi Doktora Gidilir?

Peki vertigo teşhisi nasıl konur ve vertigo için hangi doktora muayene olmak gereklidir? Vertigo belirtilerinin birçok sebebi olabilir. Bu yüzden vertigoya neyin sebep olduğunu anlamak için 2 farklı bölüme gidilmektedir.

Vertigo şikayeti olan hastalar KBB veya Nöroloji bölümüne gidebilir. Öncelikle problemin kulaktan mı yoksa nörolojik mi olduğunun saptanması gerekir. Sebep bulunduktan sonra tedavi yöntemleri için o bölüme yoğunlaşabilirsiniz.

Vertigonun neyden kaynaklandığının bulunması için KBB uzmanına gittiğiniz zaman 2 adet test yapılmaktadır. Bu testler: İşitme testi ve iç kulak denge testi. Testler sonucu zaten size sorunun kulak mı yoksa beyin mi olduğunu net olarak gösterecektir. Sorun kulakta çıkmadığı zaman %90 ihtimalle beyin ile alakalıdır. Nöroloji bölümüne gidildiğinde ise Tomografi, MR ve EEG çekilmektedir.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Daha önce de söylemiş olduğumuz gibi tedavinin doğru sonuç vermesi için asıl sorunun ne olduğunu anlamak önemlidir. Çünkü vertigo belirtileri nörolojik ise kulak üzerinde çalışmak saçma olacaktır. Problemin kaynağı bulunduktan sonra vertigo tedavisi için birkaç aşama bulunmaktadır.

  • İlk olarak vertigoyu tetikleyen etmenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu durum vertigonun tamamen ortadan kalkmasına yetmese de belirtilerini ciddi şekilde düşürecektir. Bu tetikleyici faktörler arasında sigara, alkol, stres, aşırı tuz kullanımı gibi zararlı şeyler bulunur. Hastalıktan daha fazla zarar görmemek adına bu etmenlerin derhal ortadan kaldırılması gerekir.
  •  Bir diğer aşama ise günlük hayatta sık kullandığımız pozisyonlar. Bazı çalışma şartları veya hareketler vertigonun belirtileri arttırmaktadır. Ani hareketler yapmak buna örnek olarak gösterilebilir.
  • Üçüncü aşamaya ise hastanın bu etmenleri ortadan kaldırmasına rağmen şikayetleri devam ediyorsa geçilmektedir. Üçüncü aşama içeriğinde ilaç tedavisi bulunmaktadır.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Yapılan araştırmalara göre çok ilaç kullanımı vertigo belirtilerini arttırmaktadır. Bu yüzden vertigo şikayeti olan hastaların kullandığı ilaçlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Son çare olarak ise ameliyat gelmektedir. Bütün bu etmenlerden sonra hastanın şikayetleri devam ediyor ve katlanılamaz hale geliyor ise cerrahi yöntemler kullanılır. Cerrahi tedavi ise kulak veya beyinde teşhis edilen lezyona yönelik yapılmaktadır.
Vertigo Tedavi Sürecinde Öneriler Nelerdir?

Vertigo tedavi sürecinde doktorun da hastalara vermiş olduğu birçok öneri bulunmaktadır. Bu öneriler tedavi aşamasında yazmış olduğumuz etmenlerin ortadan kaldırılması olarak dikkat çeker.

Öncelikle vertigonun oluşmaması için kesinlikle stresten uzak durmanız gerekiyor. Stresten uzak durmak için spor yapabilirsiniz veya kendinize bir hobi edinebilirsiniz. Bunlara rağmen stres geçmiyor ise psikolojik tedavi almanız gerekmektedir. Bazı psikolojik rahatsızlıklara ilaç ile müdahale edilmesi şarttır.

Bir diğer öneri ise bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Vertigonun oluşmaması için kesinlikle sağlıklı ve düzenli beslenmek şarttır. Güne kahvaltı yapmadan kesinlikle başlamamanız gerekmektedir. Gün içerisinde ise hızlı ve tıka basa yemek yenmemelidir. Beslenme daha çok protein ağırlıklı olmalıdır. Kuruyemişler de vertigo için faydalı yiyecekler arasındadır.

D vitamini de vertigo için çok önemlidir. Vücudun yeteri miktarda D vitamini alması gerekmektedir. D vitamini almak için içeriğinde D vitamini yoğun olarak yiyecekler tüketebilirsiniz veya güneşlenebilirsiniz. Güneş ışınları içerisinde de D vitamini bulunmaktadır.

Son olarak vertigonun en önemli nedenleri arasında aşırı tuz tüketimi gelmektedir. Tuz tüketimi ülkemizde ise dünya ortalamasının çok üzerindedir. Tuzu ciddi şekilde azaltarak su tüketimini kesinlikle arttırmanız gerekmektedir. Günde en az 2.5 – 3 litre su içmeniz vertigo belirtilerini düşürmek adına kesinlikle gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.