BESLENME veDİYET

Vitaminlerin Sağlığımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri…

Vitamin ve Minerallerin Faydaları ve Yan Etkileri

Vitaminler vücudumuz için olmazsa olmaz maddelerdendir. Vitaminlerin sağlığımıza olumlu ve olumsuz etkileri hakkında çok şey yazılıp çizilmektedir. Vitaminler ve mineraller diyetimizin temel parçalarını oluştururlar. Hücrelerimiz genellikle bunları kendi başlarına yapamaz, bu nedenle vücudumuz bu eksikliği önlemek için onları yiyeceklerden veya besin takviyelerinden almaya dayanır.

Her vitamin ve mineralin vücudumuzda kendi fizyolojik fonksiyonları dolayısıyla birçok yararı vardır, bunun yanı sıra vitaminler ve mineraller birlikte çalışarak sağlımıza önemli katkılara bulabilirler. Her ne kadar sürekli olumlu yönlerinden bahsedilse de, vitaminler ve mineraller özellikle aşırı doz alındığı takdirde bazı  zararlı yan etkiler geliştirebilirler.

Vitaminlerin Sağlığımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Vitaminler ve mineraller, hücresel metabolizmayı desteklemek için birlikte çalışır. Hücrelermnizin her gün çalışması için milyarlarca kimyasal reaksiyon gerçekleşir. Birkaç B kompleksi vitamininin yanı sıra temel mineral olarak manganez, bu reaksiyonları beslemek için gereken enerjiyi sağlayan yiyecekleri parçalamanıza yardımcı olur. Demir ve bakır da dahil olmak üzere birçok mineral, hücrelerimizin ihtiyaç duydukları enerjiyi üretmelerine yardımcı olur. Manganez ve selenyumun yanı sıra C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere diğer vitaminler ve mineraller, antioksidan olarak hareket ederek metabolizmanızı destekler. Serbest radikaller adı verilen ve hücresel metabolizmanızın bir yan etkisi olarak üretilen ve hücrelerimize zarar vermesini önleyen kimyasalları nötralize ederler.

Vitaminlerin olumlu ve olumsuz etkileri

Vitamin ve Minerallerin Sağlığımıza Olumlu Etkileri…

  • Dokuları Güçlendirmek: Vitaminler ve mineraller ayrıca doku gücünü arttıraraks sağlıkğımıza katkıda bulunurlar. Kalsiyum, D vitamini ve C vitamini kemiklerimizin sağlığına katkıda bulunur. Ek olarak, bakır, manganez ve C vitamini de dahil olmak üzere çeşitli vitaminler ve mineraller, yapısal destek sunan ve dokularınızı bir arada tutan bir protein olan kolajen yapmanıza yardımcı olur. A vitamini, mukoza dokusunu ve cildimizi destekler. Bu sadece bu dokuları güçlü tutmakla kalmaz, aynı zamanda patojenleri sisteminizden uzak tutmaya yardımcı olur. Böylece patojenler iç organlarımıza bulaşamazlar.

Vitamin ve Minerallerin Sağlığımıza Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Vitaminlerin birçok olumlu etkilerinin yanı sıra, dikkat etmemiz gereken bazı olumsuz etkileri de bulunmaktadır.

  • Karaciğer ve Beyin Hasarı Riski: Belirli vitaminleri tüketirken yan etkilere dikkat etmemiz gerekir. A, B-3, B-6, C, D, E ve K vitaminleri çok fazla tüketildiğinde olumsuz reaksiyonlara neden olabilirken, B-1, B-2, B vitaminleri, B-9, biyotin ve B-12 genellikle güvenlidir. Örneğin A vitamini karaciğerde depolanır ve çok fazla A vitamini toksik seviyelerde birikmesine neden olabilir. A vitamini toksisitesi ayrıca kafatasında sıvı birikmesine neden olarak beyin hasarına neden olabilir.
  • Diğer Yan Etkiler: Çok fazla vitamin ve mineral tüketen kişilerde bir dizi başka yan etki riskleri bulunmaktadır. Örneğin aşırı dozda kalsiyum, sindirim bozukluğu ve aşırı susuzluğa neden olurken, çok fazla selenyum cilt döküntülerine ve saç dökülmesine neden olabilir. Çok fazla A vitamini cildinize zarar verirken, D vitamini toksisitesi kemik kaybına neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.