Yeşil Balgam Neden olur? Tedavisi Nedir?
HASTALIKLAR

Yeşil Balgam Neden olur? Tedavisi Nedir? Tehlikeli mi?

Yeşil balgam çoğumuzun başına gelebilecek bazı hastalıkların belirtisinden kaynaklı olabilir. Bu renkteki balgamın asıl sebebinin solunum sisteminde oluşan viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan dolayı oluştuğu söylenebilir. Yeşil rengin nedeni bakterilerde bulunan verdoperoksidaz pigmentidir.  Bu bakterilere karşı bağışıklık sisteminde oluşan antikorlar balgama bu rengi vermektedir. Bu balgamın kıvamı genellikle akışkan, yapışık ve sulu şekilde görülmektedir. Bu balgamın sebepleri arasında akciğer apsesi, zatürre gibi hastalıklar yatabilmektedir. Bu yüzden mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Yeşil Balgam Neden olur? Tedavisi Nedir?

 

Bu yazımızda yeşil renkte balgam neden olur? Nasıl geçer? Tehlikeli midir? gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Yeşil Balgam Neden Olur?

Genellikle akciğer apsesi, zatürre, kronik bronşit ve bronşektazi gibi hastalıkların belirtileri arasında bulunmaktadır. Solunum sisteminde bulunan bakterilere karşı bağışıklık sistemimiz tarafından beyaz kan hücreleri ve proteinler balgama etki ederek yeşil rengini verir. Balgamın katı sıvı oranına göre bu renk açık veya koyu yeşil olabilmektedir.

Yeşil balgam astım başlangıcı da olabilir. Balgamla birlikte nefes darlığının olması hastalığın göstergesi olabilir. Fakat astımlı hastalarda hemen antibiyotik tedavisi başlamak doğru değildir. Çünkü astım hastalarında görülen yeşil rengin sebebi bakteriler değil balgamda bol miktarda eozinofil ismi verilen hücrelerin bulunmasıdır.

Balgam aslında bakterilerin vücuttan atılma şeklidir. Yeşil renkte balgam tıp dilinde solunum sistemi iltihaplanması olarak görülmektedir. Sigara kullanımı gibi özelliklere bağlı olarak 2 ile 4 hafta balgam sorunu sürebilir. Balgam rengine göre çeşitli hastalıkların tanısı konulabimektedir. Bunlardan bazıları;

Sarı renk: Sarı renkte balgamda tıpkı yeşil gibi solunum yollarınızda viral veya bakteriyel bir iltihabın varlığını göstermektedir. Daha çok  Kronik bronşit, KOAH, zatürre ve tüberküloz gibi hastalıklarda görülür.

Kahverengi renkte balgam: Kahverengi renk muhtemelen solunum yollarında kurumuş bir yaradan veya kanamadan kaynaklanıyor olabilir.

Siyah renkte balgam: Balgam sekresyonunda siyah renk mantar habercisi olabilir. Doktor kontrolünü ihmal etmemelisiniz.

Beyaz renkte balgam: Öksürük sırasında beyaz renkte balgam geliyorsa muhtemelen grip veya nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından birisini geçiriyor olabilirsiniz.

Gri :  Daha çok sigara içen kişilerde ve hava kirliliğine maruz kalan kişilerde görülür.

Pembe balgam: Akciğer ödeminden kaynaklanıyor olabilir. Hastada aynı zamanda nefes darlığı kuru öksürük ve balgamda köpükte görülebilir.

Paslı balgam: Bu renk pnömokok adı verilen bakteri çeşidinin neden olduğu zatürrenin belirtisidir. Burada sebep aslında sarı renkte balgamın kanın içerisinde homojen dağılımından kaynaklanmaktadır.

Su gibi balgam: Su gibi balgamın direk enfeksiyonla ilgisi yoktur. Bronkoalveoler karsinomu ve akiğer ödemi olan hastalarda görülür.

 Tedavisi

Her şeyden önce mutlaka sigara bırakılmalıdır. Bol su içmek balgamın vücuttan atılımını hızlandıracaktır. Doktorunuz tarafından ayrıca size antibiyotik tedavisi ve balgam söktürücü şurup verilebilir. Tedavi için medikal tedavinin yanında bitki ayları tüketerek de şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Zerdeçal veya meyan kökü bu konuda akla gelen bitkilerdendir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.